Apkārt Alaukstam tuvojas! Tiekamies 5. februārī!

Svētdien 5.februārī Vecpiebalgā pulcēsies simtiem distanču slēpošanas entuziastu, lai piedalītos leģendārajā tautas slēpojumā Apkārt Alaukstam, kurš šogad atzīmēs 25.gadskārtu trīs dažāda garuma distancēs.

Apkārt Alaukstam aizsākās 1984. gadā, kad rīkotajā slēpojumā piedalījās 107 dalībnieki. Vēlākajos gados slēpojums Vecpiebalgas pusē kļuva par populārāko ziemas aktivitāti Latvijā un dalībnieku skaits vairākkārt pārsniedza tūkstoti. Trasē, kas top tikai dažas dienas pirms pašām sacensībām, daudzu atmiņās atstājusi neizdzēšamas emocijas. “Apkārt Alaukstam” spējis pulcināt gan Latvijas spēcīgākos sporistus, gan ģimenes, gan darba kolektīvus, gan draugu pulciņus, gan entuziastus, kas uz slēpēm kāpuši pirmo reizi.

Ilmārs Bricis 2013.gadā ceturto reizi uzvar Apkārt Alaukstam

Četras reizes valstī populārākajā slēpojumā triumfējis Latvijas visu laiku labākais biatlonists Ilmārs Bricis, kurš šajā sezonā atsācis profesionāļa gaitas un diemžēl 5.februārī nebūs Latvijā, lai startētu “Apkārt Alaukstam”. Par pirmajiem uzvarētājiem tālajā 1984.gadā kļuva Zandis Vīksna un Melita Berga.

Vairāk nekā 30 gadu ilgajā tautas slēpojuma vēsturē paaudžu maiņa notikusi kā dalībnieku vidū un ekipējuma jomā, tā arī organizatoru lokā. Astoņdesmito gadu vidū vietēja mēroga pasākums pulcēja kolhoza “Alauksts” sportiskākos pārstāvjus un viņu ģimenes, tāpēc pirmie uzvarētāji bija jaunpiebaldzēni un vecpiebaldzēni. Dalībnieku vidū bija arī teātru un muzeju kolektīvi, kā arī citi mākslinieki no Rīgas, kas pārstāvēja vietējā kolhoza sadarbības partnerus. Pirmo piecu gadu laikā slēpojuma dalībnieku skaits izauga līdz septiņiem simtiem un apkārt Alaukstam piedzīvojumā devās gan tuvējie kaimiņi, gan draugu draugi.

Latvijas neatkarības atgūšanas periodā sacensības nenotika 1989. un 1990.gadā. 1991.gadā Vecpiebalgas pagastvecis Aivars Avens kopā ar Egilu Johansonu atjaunoja Tautas masveidīgāko slēpojumu, kura rīkošanas grožus 2006.gadā pārņēma Uvis Avens, tādējādi iezīmējot ģimenes tradīcijas ne tikai dalībnieku starpā, bet arī uz organizatoru komandtiltiņa.

Uvis Avens ieviesa vairākas dažāda garuma distances un 2010.gadā panāca slēpojuma iekļaušanu “Euroloppet” sērijā, kura paredz lielāku organizatoru atbildību, lai dalībniekiem nodrošinātu konkrētu ērtību un apkalpošanas līmeni, kā arī trases kvalitāti starptautiskām prasībām.

Distanču slēpošana Avenu ģimenē nav sveša vairāku paaudžu garumā. Uvis Avens trenējies Cēsu pilsētas sporta skolā, vēlāk strtējis biatlonā un vairākās ārvalstu slēpošanas sacensībās, tostarp starptautiskos maratonos, kur guva pieredzi sacensību rīkošanā. Arī šodien viņš “Sportland Magazine” atzīst, ka katru nākamo sacensību sarīkošana ir kā jaunas pieredzes gūšana.

“Pirms slēpojuma ir nācies negulēt 48 stundas, lai viss varētu notikt,” stāsta Uvis, norādot uz Latvijas specifiskās ziemas untumiem.

“Apkārt Alaukstam” sniega trūkuma dēļ nav noticis septiņas reizes, taču bez uzdrošināšanās riskēt nav iedomājams sarīkot tik vērienīgu pasākumu. Veidojot dabīgā sniega slēpošanas trasi, jārēķinās ar atsevišķām vietām, kur sniega būs mazāk, vai kādu klajumu, kurā vējš aizputinās trasi. Mainoties desmitgadēm, mainās arī tendences slēpošanā – ja sākotnēji pietika ar sliedi klasikas solim, tad vēlākajos gados bija nepieciešams domāt arī par trasi slidsoļa piekritējiem.

Ilmārs Bricis slēpo pretī savai kārtējai uzvarai “Apkārt Alauktam”

22 kilometru trase uzskatāma par unikālu, jo tā dabā iezīmē vietas, kur ikdienā neviens cilvēks, izņemot medniekus, nepārvietojas. Tā atrodas dziļi mežos ap Alauksta ezeru. “Ziema pie mums uzliek nevienu vien skarbu pārbaudījumu, sagādājot daudz pārsteigumu,” vērtē Uvis Avens, atceroties gadījumu, kad ar sniega traktora vadītāju braukuši trasi un saņēmis jautājumu: “Kā var zināt, kur braukt trasi?” reizē, kad “debesis ar zemi iet kopā” un ir jāzina, kā trase iet pa sacensībām draudzīgo lauksaimnieku zemēm un pļavām, un, kur precīzāk apbraukt ezeru. Uvja lielākais gandarījums ir paveiktais darbs, slēpotāju labās atsauksmes, apziņa, ka vienmēr var tiekties uz ideāli sarīkotām sacensībām, un, protams, cerība, ka ziema atgriezīsies un būs garāka.

2017.gada ziema slēpojumam “Apkārt Alaukstam” ir cerīga, jo pagaidām Vecpiebalgas pusē ir 10-15 centimetru bieza sniega sega. Tiesa, organizatori vēlētos vēl aptuveni 10 centimetrus sniega, lai trasē droši justos simtiem slēpotāju. Uvis Avens ir optimistisks un “Sportland Magazien” lasītājiem vēsta, ka visas pazīmes liecina par sekmīgu sacensību norisi. 5.februāri gaida arī vairāki vīri, kuri piedalījušies visos līdzšinējos 24 tautas slēpojumos. Saprotoši ir arī zemju saimnieki, pār kuru īpašumiem vijas trase. Lielākā daļa saprot, ka distanču slēpošana ir videi draudzīgs sporta veids un tikai retais uzskata, ka slēpotājs piesārņo dabu un trases vietās pavasarī ilgāk kusīes sniegs. Slēpotāji iepriecina sacensību rīkotājus arī savā izglītotībā, jo nepiemēslo trasi ar atkritumiem. “Latvijas valsts meži” jubilejas reizē parūpējušies par piemiņas suvenīru visiem Sportland Tautas maratona 22 kilometru distances dalībniekiem.

Īpašas balvas tiks tiem aktīvistiem, kuri tauts slēpojumā finišēs ne tikai 25.reizi, bet arī 10., 15. un 20.reizi apslēpos Alauksta ezeru. Kamēr sportiskākie cīnīsies par uzvaru lielākajā Latvijas slēpojumā, 101., 201., 301., 401., 501., 601., 701., 801., 901., 1001.vietu ieguvēji saņems “MADSHUS” dāvanu karti 110 eiro vērtībā, ja apbalvošanas laikā plkst.16 nebūs devušies otrajā 22 kilometru aplī. Pie balvām tiks arī pirmo trīs vietu ieguvēji aptuveni 30 vecumgrupās, savukārt absolūtajā vērtējumā trīs ātrākie kungi un dāmas cīnīsies par naudas balvām.

Veselības 7 kilometru “Delfi” slēpojumā trīs ātrākie vīri un trīs veiklākās dāmas saņems “Delfi” specbalvas, taču balvu nosaukums vien jau vēsta, ka šajā distancē galvenā vērība netiks vērsta uz slēpošanas ātrumu, bet gan citām izpausmēm. Veselības jeb karnevāla distancē pie galvenajām galvām tiks dalībnieki, kuri būs padomājuši par saviem tērpiem, slēpju dizainu, komandas noformējumu un savu slēpošanas stilu, tādējādi ar savu izdomu piesaistot žūrijas balsojumu.

Tikmēr paši mazākie mērosies spēkiem viena kilometra Burusports bērnu slēpojumā, kur meitenes un zēni sacentīsies četrās vecumgrupās. Slēpojuma rīkotāji sola, ka labāko apbalvošana notiks tūlīt pēc pēdējās bērnu grupas finiša, lai mazajiem censoņiem nav jāgaida līdz lielajai apbalvošanai.

Lai slēpot varētu arī Vidzemes bērnu namu mazie sportisti un maznodrošināto ģimeņu bērni, “Apkārt Alaukstam” izveidojis sadarbību ar labdarības organizāciju “Gaišie spārni”. Piesakoties sacensībām, katrs dalībnieks ziedo vienu eiro bērnu slēpju iegādei. Pasākuma sacensību centrā darbosies arī Slēpju ziedošanas punkts, kurā katrs varēs atstāt slēpes, zābakus, nūjas un citu slēpošanas ekipējumu, kuru pats vairs nelieto. Protams, var iegādāties arī jaunas slēpes un tās ziedot Vidzemes bērniem.

Iepriecinājuši mazos, lielie pēc fiziskajām aktivitātēm izbaudīs ierasto slēpojuma tradīciju – sacensību atbalstītāju sarūpēto balvu izlozi, kurā pēc apbalvošanas ceremonijas varēs piedalīsies visi klātesošie finišētāji.

Ja esi gatavs pavadīt lielisku dienu uz slēpēm Latvijas vērienīgākajā slēpošanas notikumā Alauksta ezera krastā, atver lat.alauksts.lv vai apkārt-alaukstam.lv un piesakies izvēlētai distancei atbilstoši savam sagatavotības līmenim. Pieteikties var arī visos “Sportland” veikalos. Pozitīvas emocijas garantētas!

Raksts tapis sadarbībā ar Sportland


Komentāri

 1. Jamesnuads says:

  If you have difficulty sleeping, it may be a symptom of sleep apnea. Lots of people deal with this condition every day, and it is often a problem that is quite unpleasant to manage. But the good news is that there are effective treatments out there. Read this article to learn some basic information about recognizing and treating sleep apnea.

  For people who are using a CPAP machine, you need to take notes to give to your doctor. If you experience any symptoms, like snoring, that were eliminated when you started using the CPAP machine and they come back, you need to let your doctor know. Only your doctor can properly assess any problems.

  Consider doing a few very specific exercises before going to bed each night, to alleviate some of your sleep apnea symptoms. Exercising throat and tongue muscles has been proven in scientific studies to reduce snoring, improve breathing and lessen the more profound effects of sleep apnea when done according to doctor’s orders.

  On easy way to help limit your sleep apnea is to stick to regular sleeping hours. When you stick to a sleep schedule that is steady and consistent, you will be more relaxed and sleep much better. Apnea episode frequency will be greatly reduced if you can get plenty of sleep every night.

  Try your best to lay off tobacco and nicotine products. Cigarette smoke can irritate your upper airway causing it to swell up, subsequently hindering your ability to breath during the night. Quitting smoking could therefore, significantly improve your sleep apnea symptoms and will also improve your body’s overall health and your feelings of well-being.

  Clear up your nasal passage before heading to bed. If you suffer from sleep apnea and have problems with a “stuffed up” nose, using a nasal spray or device can help clear your nasal airway. This is not a permanent solution, but one you can use when your apnea symptoms are the worst.

  The first thing to do when you think you are dealing with sleep apnea is to discover if it is really apnea or just advanced snoring. If you have a loved one sleeping with you, this can be done alone at home, but if not you may need to visit a sleep clinic.

  If you use a continuous positive airway pressure, or CPAP machine to treat your sleep apnea, sleep with it every night. When you take the mask off at night, your symptoms will return. Sometimes they might disappear for one or two nights, but then return. Wearing the mask every night prevents episodes of sleep apnea from occurring.

  If you are a trucker who has sleep apnea, take precautions to stay safe on the road. First of all, get yourself properly diagnosed and treated. If your doctor prescribes a CPAP, use it. They are small and easily portable and can run on battery power if necessary. Try to stay fit and get regular sleep to keep your condition under control.

  Throughout history, sleep apnea has been one of the most frustrating, often dangerous conditions from which a person can suffer. Anyone wishing to alleviate their sleep apnea symptoms must first acquire complete comprehension of the condition’s causes and possible treatments. Keep the material from this article nearby, and you will have a useful reference to help you navigate the sea of potential solutions.

  viagrasansordonnancefr.com

 2. Jefferyfam says:

  Stress can have an unbelievable impact on health. It can come from a variety of sources and have a diversity of manifestations. The tips that are outlined below will aid in the identification of the factors that cause stress and in the steps that we can take to reduce its impacts or eliminate them entirely.

  viagra feminin avis active

 3. JameLat says:

  Cialis V Levitra cialis Achat Viagra Marseille

 4. haliluya says:

  I am also commenting to make you understand of the remarkable experience my friend’s daughter obtained visiting your webblog. She came to find a good number of details, with the inclusion of what it is like to possess an ideal giving heart to make many people without problems know precisely various extremely tough issues. You truly did more than my desires. I appreciate you for imparting such useful, trusted, informative and easy thoughts on the topic to Gloria.

 5. haliluya says:

  I precisely had to say thanks all over again. I am not sure the things I would have achieved in the absence of the actual tricks documented by you regarding that subject. It was the terrifying case in my circumstances, but noticing the well-written approach you managed the issue made me to cry over fulfillment. I am just thankful for this support and then hope you find out what a great job you are accomplishing teaching people all through a site. Probably you have never come across all of us.

 6. haliluya says:

  I really wanted to write down a small message to be able to express gratitude to you for all of the amazing tactics you are sharing at this site. My time-consuming internet research has finally been paid with extremely good strategies to go over with my guests. I would tell you that we visitors actually are very much endowed to be in a decent site with so many brilliant professionals with great points. I feel pretty grateful to have seen the webpage and look forward to many more excellent minutes reading here. Thank you once again for all the details.

 7. haliluya says:

  I am just writing to let you understand of the helpful discovery my girl had going through your web page. She realized so many issues, not to mention what it is like to possess an ideal teaching spirit to let folks quite simply fully understand specific complex topics. You undoubtedly exceeded our expected results. I appreciate you for coming up with those effective, safe, explanatory not to mention easy guidance on that topic to Kate.

 8. haliluya says:

  I precisely had to thank you very much yet again. I’m not certain the things that I would’ve achieved in the absence of the entire recommendations contributed by you concerning such question. This has been a challenging setting in my position, however , observing the professional technique you solved it forced me to weep with gladness. Now i am grateful for the help and as well , sincerely hope you realize what an amazing job you have been undertaking educating men and women thru a web site. I am sure you have never come across all of us.

 9. haliluya says:

  I truly wanted to develop a brief message so as to express gratitude to you for the superb techniques you are giving out at this site. My prolonged internet look up has now been rewarded with extremely good facts and strategies to exchange with my close friends. I would suppose that we site visitors are very endowed to dwell in a wonderful community with so many brilliant individuals with valuable opinions. I feel extremely happy to have discovered your web pages and look forward to really more thrilling minutes reading here. Thanks a lot once more for everything.

 10. haliluya says:

  I simply had to thank you very much once more. I am not sure the things I would’ve handled without those smart ideas discussed by you over my field. Previously it was a real challenging concern in my position, nevertheless finding out your expert fashion you processed that took me to leap for delight. I am happy for this support and as well , have high hopes you recognize what a great job you were providing instructing the rest by way of your webpage. I know that you’ve never encountered any of us.

 11. PhilipVop says:

  ome people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

  The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

  https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-prix-algerie/

 12. zuowi says:

  I simply needed to say thanks again. I do not know the things that I would’ve tried without the type of secrets provided by you regarding my question. It had become an absolute scary situation in my position, but encountering the specialised style you resolved the issue forced me to cry over fulfillment. I will be thankful for this information as well as believe you know what an amazing job you have been accomplishing training the rest thru your blog post. Most probably you’ve never come across any of us.
  zuowi http://www.zuowi

 13. nmd says:

  After I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now each time a remark is added I get 4 emails with the same comment. Is there any way you may take away me from that service? Thanks!
  nmd http://youl.ink/nmds

 14. lacoste online shop says:

  I simply desired to say thanks once more. I’m not certain the things I would have tried without the entire smart ideas provided by you about that field. It truly was a very challenging case in my opinion, nevertheless coming across this specialised fashion you solved it forced me to weep over contentment. Now i am happier for this assistance and then wish you find out what a great job you’re accomplishing educating many others thru a web site. I am certain you’ve never got to know any of us.
  lacoste online shop http://www.lacosteonlineshop.us.com

 15. bape hoodie says:

  Thanks so much for providing individuals with an exceptionally special opportunity to read critical reviews from here. It’s always so superb and jam-packed with amusement for me personally and my office friends to search your web site at least thrice weekly to study the latest tips you have got. And definitely, I’m also actually fulfilled concerning the attractive points you serve. Certain two ideas on this page are without a doubt the best I have had.
  bape hoodie http://www.bapehoodie.us

 16. nike dunk low says:

  I as well as my friends appeared to be reading the excellent ideas found on the blog and immediately came up with a horrible feeling I never thanked the web site owner for those strategies. All of the ladies came as a consequence passionate to read through them and have now quite simply been using those things. Many thanks for being so considerate and also for having such terrific subject matter most people are really eager to learn about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to sooner.
  nike dunk low http://www.nikedunks.us.org

 17. tory burch outlet says:

  I precisely wanted to appreciate you again. I do not know the things that I might have tried without those concepts shared by you regarding this situation. It seemed to be the frightful concern in my position, but understanding the very expert tactic you solved the issue forced me to jump over joy. I am just happier for the service and in addition hope you find out what an amazing job you have been carrying out instructing men and women thru your webblog. Most probably you haven’t come across any of us.
  tory burch outlet http://www.toryburchshoes.us

 18. yeezy shoes says:

  I am only writing to let you understand what a notable discovery my friend’s princess experienced going through your web page. She discovered a wide variety of things, which include how it is like to have an awesome coaching nature to let the mediocre ones smoothly completely grasp specified tricky matters. You actually exceeded our own expectations. Thanks for churning out the interesting, trustworthy, revealing and as well as fun tips on this topic to Sandra.
  yeezy shoes http://lovebyt.es/adyzy

 19. longchamp bags says:

  I simply wanted to thank you so much all over again. I’m not certain the things I would have tried without the actual secrets revealed by you directly on such situation. This has been a real depressing problem in my position, however , viewing a specialized mode you processed the issue made me to leap with joy. Extremely grateful for this service and hope that you comprehend what a powerful job you’re doing instructing other individuals with the aid of a blog. Most probably you have never got to know any of us.
  longchamp bags http://www.longchamp-bags.us.org

 20. retro jordans says:

  I precisely wanted to thank you very much again. I’m not certain what I would have used in the absence of those solutions revealed by you concerning such a concern. It was before a very horrifying problem for me, however , witnessing this specialized avenue you dealt with that took me to jump over fulfillment. Now i’m happy for your service as well as expect you realize what a great job you were carrying out instructing men and women by way of your website. Most likely you have never come across any of us.
  retro jordans http://www.cheapretro-jordans.com

 21. yeezy boost 350 v2 says:

  I have to voice my respect for your kind-heartedness for those people who really need help with this question. Your special commitment to passing the solution all over appeared to be rather functional and have constantly allowed men and women just like me to attain their objectives. This interesting hints and tips denotes a whole lot to me and far more to my peers. Thank you; from everyone of us.
  yeezy boost 350 v2 http://bit.ly/2rRi70q

 22. yeezys says:

  My husband and i ended up being contented that Edward managed to carry out his basic research using the precious recommendations he grabbed using your site. It’s not at all simplistic to just choose to be giving away information which often the rest have been selling. We really fully understand we have you to give thanks to because of that. All of the illustrations you made, the easy website menu, the friendships you make it possible to promote – it’s most excellent, and it’s assisting our son in addition to the family understand the subject matter is satisfying, and that is especially indispensable. Many thanks for everything!
  yeezys http://www.yeezy-shoes.org.uk

 23. converse outlet says:

  A lot of thanks for all of the work on this site. My mom loves going through research and it is simple to grasp why. Most of us notice all regarding the lively mode you provide powerful tips and hints on this website and even cause response from other ones about this concept while our own princess is undoubtedly understanding a whole lot. Enjoy the rest of the new year. Your carrying out a very good job.
  converse outlet http://www.converseoutlet.us.com

 24. yeezy boost 350 says:

  I intended to compose you one bit of remark just to say thanks the moment again for the stunning ideas you’ve shared in this article. It is really remarkably open-handed with you to present easily just what many of us could possibly have advertised as an electronic book in making some cash for their own end, most notably since you might well have done it if you wanted. Those solutions also served like a fantastic way to comprehend the rest have similar eagerness just like my personal own to find out many more related to this matter. I think there are lots of more pleasant instances up front for folks who discover your site.
  yeezy boost 350 http://onj.me/yzyv2us

 25. kyrie irving shoes says:

  I simply wanted to type a small remark so as to thank you for some of the amazing tactics you are sharing on this website. My extended internet look up has finally been compensated with wonderful suggestions to exchange with my best friends. I would state that that many of us site visitors actually are really lucky to exist in a good network with many wonderful individuals with insightful things. I feel somewhat happy to have discovered the website and look forward to some more fun times reading here. Thanks a lot once again for everything.
  kyrie irving shoes http://www.kyrieirving-shoes.us.com

 26. yeezy boost 350 v2 says:

  A lot of thanks for your whole hard work on this site. My daughter loves setting aside time for internet research and it is easy to see why. We all learn all relating to the dynamic mode you make practical guides through the blog and cause response from others on this situation so our princess is without a doubt starting to learn so much. Enjoy the remaining portion of the year. You are carrying out a dazzling job.
  yeezy boost 350 v2 http://gul.ly/7u2s9

 27. authentic jordans says:

  My husband and i got quite peaceful that Peter managed to finish off his investigations from your precious recommendations he was given while using the web page. It’s not at all simplistic to just always be offering solutions people today have been selling. And now we consider we have got you to be grateful to for that. These illustrations you made, the easy website navigation, the relationships you will make it easier to engender – it is many awesome, and it’s aiding our son in addition to our family imagine that this idea is awesome, which is certainly unbelievably essential. Thanks for all the pieces!
  authentic jordans http://www.authenticjordanscheap.us.com

 28. nike roshe one says:

  I am just commenting to let you know of the wonderful experience my friend’s daughter experienced visiting your web page. She even learned plenty of things, which include what it is like to have an excellent coaching nature to let a number of people smoothly understand specific extremely tough subject areas. You really surpassed our expectations. Thanks for rendering those effective, dependable, informative as well as unique tips on the topic to Emily.
  nike roshe one http://www.nikerosheone.us.com

 29. nike air max 95 says:

  I as well as my pals came checking the excellent tactics from your web site and so unexpectedly I had an awful suspicion I never thanked the web site owner for those techniques. Most of the men were consequently warmed to learn all of them and have now sincerely been loving these things. We appreciate you truly being considerably thoughtful and then for picking these kinds of impressive guides most people are really wanting to know about. Our sincere apologies for not expressing gratitude to you sooner.
  nike air max 95 http://www.nike-airmax2017.us.com

 30. yeezys says:

  I wanted to type a note so as to express gratitude to you for the remarkable solutions you are writing here. My time-consuming internet look up has finally been compensated with sensible information to go over with my good friends. I would claim that many of us site visitors are undeniably fortunate to be in a good place with very many perfect individuals with insightful ideas. I feel quite blessed to have discovered your entire web pages and look forward to plenty of more awesome moments reading here. Thank you once again for everything.
  yeezys http://ux.nu/EmR7m

 31. kate spade outlet online says:

  I precisely wanted to appreciate you once more. I’m not certain the things I would’ve created without the entire tactics discussed by you on such industry. This has been a very scary condition in my position, nevertheless spending time with your specialized tactic you treated that forced me to cry for gladness. I am just happy for this work and in addition pray you know what a great job that you’re getting into training others via your blog. I’m certain you haven’t come across any of us.
  kate spade outlet online http://www.outletonlinekatespade.us.com

 32. SpencerPhins says:

  I advise to you to come on a site where there is a lot of information on a theme interesting you. Will not regret.

  #SSSSSORRRRY##ME#PLS###